WhatsApp
Yükleniyor...

E-Ticaret Şirketleri İçin TV Reklamları Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

11 Eylül 2022, 15:19 0 Yorum

Tanıtım çalışmalarında TV reklamları uzun süredir en önemli araçlardan biri olarak biliniyor. E-ticaret şirketleri markalarını geniş kitlelere duyurmak ve TV seyircilerine ulaşmak için de TV reklamları vererek, pazarlama çalışmalarına bu kanalı da dahil ediyor. Tüm pazarlama ve reklam kanallarında olduğu gibi TV reklamlarının da avantaj ve dezavantajları bulunuyor.

TV Reklamlarının E-ticaret Firmaları İçin Avantajları Nelerdir?

Tüketici davranışları hakkında yapılan araştırmalar, televizyon reklamların marka imajına olumlu katkı sağladığını gösterir. TV, insanların boş zamanlarını değerlendirmek ve dinlenmek amacıyla kullandıkları bir araçtır. Bu mecrada reklam yayınlayarak geniş bir kitleye ulaşmak ve hızlı geri dönüşler elde etmek mümkündür. İyi bir anlatı oluşturarak, markanızın televizyon seyircisine ulaşmasını sağlayabilir ve ürünlerinize olan rağbeti arttırabilirsiniz.

Geniş Kitlelere Ulaşma Fırsatı

Geniş bir kitleye ulaşma fırsatı E-ticarette TV reklamı avantajları arasında ilk sıradadır. TV kanalları çok geniş kitlelere ulaşırlar ve özellikle Türkiye’de gün içinde TV izlenim oranı bir hayli yüksek olduğu için, günün tüm saatlerinde TV reklamları geniş kitlelere ulaşabilir. TV reklamları bu nedenle de geniş kitlelere ulaşabilmek ve marka bilinirliğini artırabilmek için oldukça etkili yöntemlerden biri.

 

 

Görsel ve Sesli Olarak Tanıtım Yapılabilir

E-ticarette TV reklamı hem görsel hem de işitsel duyulara hitap edebilir. Video aracılığı ile tüketicilere ulaşılabildiği için TV reklamları üzerinde kullanıcılara görsel içerikler sunarken, seslendirmelerle de onlara vermek istediğiniz mesajları iletebilirisiniz.

Dikkat Çekicidir

TV yayın programı arasında yayınlanan reklamlar, izleyicilerin dikkatini çekebilmeniz için bir fırsat sunar. İyi hazırlanmış ve ilgi çekici mesajlar içeren reklam çalışmaları TV reklamlarınızın, izleyicilerin dikkatini çekmesini sağlar.

Tüketiciler Herhangi Bir Yerden TV İzleyebilir

“E-ticarette TV reklamı ne işe yarar?” sorusunu yanıtlarken TV izlemenin yaygınlığından ve bu sayede geniş bir kitleye ulaşma olanağından bahsedebiliriz. TV kullanım yaygınlığı oldukça fazla olduğu için tüketiciler herhangi bir yerden TV izleyebilme imkanına sahip. TV kanallarının internet üzerinden de yayın yapmaları, internet üzerinden de bu içeriklere ulaşılmasına imkân sağlamakta.

TV Reklamları Etkilidir

E-ticarette TV reklamı satın alma davranışları üzerinde büyük bir etki yaratılmasını sağlar. Özellikle prime-time olarak bilinen ve izleyicilerin yoğun bir şekilde ekran başında olduğu zamanlarda izleyicilerin dikkati oldukça yüksektir. Bu da TV reklamlarının bu zaman dilimlerindeki etkisini artırmaktadır.

Marka ve Ürün Bilinirliği Yaratmanızı Sağlar

“E-ticarette TV reklamları nelerdir?” sorusunu yanıtlarken bu çalışmaların marka bilinirliğine katkı sağladığını belirtmek faydalı olur. Geniş kitlelere ulaşılabildiği için Tv reklamları marka ve ürün bilinirliğinizi de artırmanıza önemli bir şekilde yardımcı olur. TV’nin en çok izlendiği sürelerde bu reklamları yayınlatmak markanızla ilgili içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olur.

TV Reklamlarının E-ticaret Firmaları İçin Dezavantajları Nelerdir?

Televizyon reklamlarıyla spesifik bir kitleye hitap etmek zordur. Dijital mecralarda yayınlanan kampanyaların aksine TV’de genel bir kitleye yönelik çalışma yürütmek gerekir. Söz konusu platformda reklam yayınlayıp pozitif geri dönüşler almak için olumsuz detaylara da değinmek faydalı olur. İyi bir planlama yaparak söz konusu dezavantajlardan korunmak ve markaya katkı sağlamak mümkündür.

TV Reklamları Pahalıdır

Yüksek maliyetler e-ticarette TV reklamı dezavantajları arasında ilk sıradadır. Tercih edilen TV kanalı ve reklamların yayın saati, yayınlanma süresi ve gün içindeki tekrar sayısı reklamın maliyetlerini belirler. Popüler TV kanallarında prime time sürecindeki TV reklam ücretleri oldukça yüksek olabilir.

Reklamlar İçin Prodüksiyon Gereklidir

TV reklam videoları için belli standartlara ve kurallara uyulması gerekir. Bu da reklamlar için belli bir prodüksiyon ihtiyacını ortaya çıkartır. Reklam prodüksiyonlarının da maliyetleri çekilen reklamın konseptine ve süresine göre değişiklik gösterir.

TV Reklamlarını Değiştirmek Zor ve Maliyetlidir

TV reklamlarının planlamasının çok iyi yapılması ve bu planlamada hataya yer verilmemesi gerekir. Reklam çekimleri yapıldıktan sonra bu reklam içeriklerinin değiştirilmesi oldukça zordur. İçeriklerin tekrar hazırlanması ve çekimlerin tekrar yapılması gerekir ki bu da reklamların maliyetlerini artırır. Dijital platformların aksine bu reklamları değiştiremediğiniz için de TV reklamlarınızı çok iyi bir şekilde planlaması oldukça önemlidir.

Hedefleme Yapmak Zordur

Dijital platformlarda ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi seçmek için farklı hedefleme seçenekleri olsa da TV reklamlarında dilediğiniz gibi bir hedefleme şansınız yoktur. Farklı TV kanallarının farklı izleyici kitleleri olsa da burada sadece çok yüzeysel bir hedefleme şansınız bulunur. Dijital platformlardaki gibi derinlemesine bir hedefleme yapamadığınız için de reklamlarınızı sizinle ilgili olabilecek bir kitleye gösterme fırsatı bulamazsınız.

Reklamlar Görmezden Gelinebilir

Geniş bir hedef kitleye ulaşma ve dikkat çekmeden bahsetmiş olsak da TV izleyicilerinin reklamları geçme alışkanlığını ve onları görmezden geldiklerini de unutmamak gerekiyor. İzleyiciler genellikle reklam aralarında farklı kanallara geçiş yapabildikleri için verdiğiniz reklamların görmezden gelinme ihtimali de söz konusu.

Sıklık Olmadan Akılda Kalıcı Olmayabilir

TV reklamlarının sürekliliği de marka bilinirliği için oldukça önemli. Bu içeriklerin ve markanızın tüketicilerin aklında kalabilmesi için reklamlarınızın sürekliliği gerekir. Sürekli reklamların olmaması ve bunu sağlayacak bütçeye sahip olmamanız reklamlarınızın geri dönüşümlerinin düşük olmasına ve onlardan istediğiniz sonuçları almanızı engeller. Bu sebeple de TV reklamları için sürekli dönüş sağlayabilecek bir bütçenizin olması gerektiğini de aklınızda bulundurmanız oldukça önemli.

Her E-ticaret Sitesine Sahip Olan İşletme TV Reklamlarından Faydalanabilir mi?

E-ticarette TV reklamı için yüksek bir bütçe gerekir. Yeterli bütçeniz ve ürününüzü geniş kitlelere ulaştıracak iyi bir fikriniz varsa TV reklamı yapmayı düşünebilirsiniz. Televizyon reklamlarının maliyeti hesaplanırken dikkate alınan farklı kriterler vardır. Reklamın yayınlandığı kanal, saat, video süresi gibi etkenler bütçeyi belirler. Detaylı bir maliyet planı yaparak markanızı TV reklamları aracılığıyla geniş kitlelere tanıtabilirsiniz.

TV kanalları farklı reklam politikalarına sahiptir. Örneğin; spesifik ürünlerle veya sektörlerle ilgili reklam yapmayı tercih etmeyen kanallar olabilir. E-ticaret siteniz için tanıtım çalışmaları yürütecekseniz sektörünüze uygun bir platform bulmanız faydalı olur. Hedef kitle araştırması yaparak ürünlerinize ilgilenme potansiyeli olan kişilerin izlediği kanalları seçebilirsiniz. Bu sayede, bütçenizi verimli bir biçimde optimize edebilirsiniz.

E-ticaret Siteleri İçin Yapılabilecek İlginç Tv Reklam Formatları Nelerdir?

E-ticarette TV reklamı için aksiyon çağrısı içeren bir format kurgulayabilirsiniz. Örneğin; markanızın tüketicilere sunduğu avantajlardan bahsettikten sonra “Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin” gibi bir mesaj eklemek güçlü bir etki yapabilir. Bu sayedee kullanıcıların ürünleriniz hakkında bilgi almak için sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Aksiyon çağrısının özellikle indirim ve kampanyalarda pozitif sonuçlar verdiğini söylemek yanlış olmaz.


Markanızı muadillerinden farklı kılan avantaj ve özelliklerden bahseden bir reklam formatı kurgulamak iyi bir etki sağlayabilir. Tüketicilerin markanızı tercih etmesi için “Neden?” sorusuna makul bir yanıt bulabilmesi gerekir. Bu soruyu yanıtlayan bir reklam çalışması yaparak sitenizin trafiğini arttırabilir ve satış rakamlarını yukarı çıkarabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum