WhatsApp
Yükleniyor...

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

28 Eylül 2022, 12:46 0 Yorum

Hedef Kitle Analizi, iş kuran, iş planı oluşturan ve satış stratejileri geliştiren her markanın yapması gereken analiz türüdür. Çünkü kitle analizi sayesinde markalar, ürün ve hizmetlerini satmak istedikleri kişileri daha kolay tespit edebilmekte ve markalarını ilgili pazarlarda daha kolay konumlandırabilmektedir. Özellikle online alışveriş alanında, kitle analizi markaların online alışverişte başarılı olmasına yardımcı olur.

Firmaların hedef kitleyi analiz ederken bazı şeyleri göz önünde bulundurmasını, hedef kitleyi hızlı bir şekilde tespit etmesini ve satış stratejileri geliştirmesini sağlayan bir analiz türüdür. Peki hedef kitle analizi nasıl yapılıyor ve markalar hedef kitleyi analiz ederken nelere dikkat etmeli?

Hedef Kitle Nedir?

Hedef grup, ticari faaliyetlerde bulunan şirketlerin ürün ve hizmetlerini satmak isteyen bir grup anlamına gelir. Her markanın hedef kitlesi farklıdır. Bazı markalar ürün ve hizmetlerini 18-2 yaşındakilere satmak isterken, bazı markalar 30- 5 yaşındakilere satmak istiyor. Ancak günümüzde sadece erkekleri hedefleyen markalar varken, kadınları veya hem kadınları hem de erkekleri hedefleyen markaların da olduğu söylenebilir.

Hedef Kitle Türleri Nelerdir?

Markalar, hedef kitleleri analiz etmeden önce hedef gruplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü firmaların pazarlama ve dijital iletişim stratejileri hedef kitlenin türüne göre değişmektedir. Bir markanın hedef kitlesini oluşturan kişiler genellikle demografi, cinsiyet ve ilgi alanları açısından farklılık gösterebilir.

 1. Markaların ürün ve hizmet Sattığı müşteriler
 2. Markaya Hizmet ve Hammadde Sağlayan Kişi ve Firmalar
 3. Markanın Rakipleri
 4. Markanın Çalışanları
 5. Markanın İşbirlikcileri, Distribütörleri ve Sahipleri    

Bunlar hedef türleridir. grup Hedef grup analizi yapılırken bu dikkate alınmalıdır. Özellikle ticari faaliyette bulunan firmalar için hedef kitle türleri iç hedef kitle ve dış hedef kitle olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. hedef kitle olarak tanımlanan hedef kitle türü marka bünyesinde çalışanlar, şirket ortakları ve perakendeciler, dış hedef kitle ise müşteriler, ulaşılacak kişiler ve rakipler olarak tanımlanmaktadır.

Hedef Kitle Analizi Yapmak

Hedef kitle analizi yapmak isteyen kişi ve işletmelerin adım adım ilerlemesi gerekir ve bu analiz sürecinde belirli incelemelerin ve araştırmaların yapılması önemlidir.

 1. Mevcut Müşterilerinizi Tanıma
 2. İdeal Hedef Kitlenizi Belirleme
 3. Hedef Kitle Gruplandırması
 4. Hedef Kitle Verilerinin Toplanması

Adımlar, "hedef-kitle-analizi-yapıldı" sorusuna verilebilecek adımlardır. Özellikle bu aşamada markalar mevcut müşterilerini tanımaya daha fazla ağırlık vermelidir.

Hedef Kitle Analizinde Mevcut Müşterileri Tanıyın

Ticari faaliyeti olan ve devam eden markaların müşteri sayısı her geçen gün artıyor. Bir kitle türüne ait mevcut müşteriler, bir e-ticaret işletmesinin analiz etmesi gereken ilk hedef kitledir. Çünkü mevcut müşterilerinizi tanımak ve onların ilgi alanlarını keşfedebilmek, hedef kitle analizinizde uygun adımları atmanızı sağlayacaktır.

Markanın mevcut müşteri tabanı farklı yaş, demografi, cinsiyet ve ilgi alanlarından kişilerden oluşmaktadır. Bu noktada her e-ticaret firması öncelikle mevcut müşterilerini araştırmalı ve müşteri analizlerinin bir parçası olarak buna uygun bir analiz oluşturmalıdır.

 1. E-ticaret sitenizden alışveriş yapan kişilerin ortalama yaş ve yaş aralığı
 2. Mevcut müşterilerin yaşadığı şehir
 3. Mevcut müşterilerin ilgi alanları
 4. E-ticaret sitenizde aktif olan mevcut müşteriler
 5. Mevcut müşterilerinizin cinsiyetleri

İlk değerlendirmeleri yapabilirsiniz gibi alanlarda: Bu alanları incelemek, gerçekten hedef kitlenizi oluşturan küçük grupları öğrenmenize ve ürün veya hizmetinizin satışını artıracak pazarlama stratejileri geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 
İdeal Kitlenizi Belirleme
Mevcut müşterilerinizi araştırdıktan ve kitle analizi yoluyla onlar hakkında bilgi edindikten sonra, ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleye ne kadar uyduklarını da belirlemeniz gerekir. İdeal hedef kitlenizi belirlemek, ürün veya hizmetinizi kime satacağınıza ve ona nasıl ulaşacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir.
 1. Yaş
 2. Cinsiyet
 3. İlgi alanı
 4. Lokasyon
 5. Sosyal medya platformları
 6. Alışveriş alışkanlıkları

Markaların hedef kitleleri olmak istedikleri kişileri idealleştirmelerine yardımcı olan bir metrik. Örneğin bu noktada ideal hedef kitlenizi belirlerken bir marka İstanbul'da 18-25 yaş arası erkeklere ulaşmak isterken başka bir marka 30-35 yaş arası evli erkeklere satış yapmak istiyor, kadınları hedefleyebilir.

Hedef Kitle Gruplandırma

Markalar, mevcut müşterileri araştırdıktan ve ideal hedef kitlelerini belirledikten sonra hedef kitlelerini gruplandırmalıdır. Belirli bir yaş grubundaki insanlar bir markanın ürün ve hizmetlerine daha fazla ilgi duyabilir, ancak belirli yerlerde yaşayan insanlar bu ürünlere ilgi duymayabilir.

Hedef kitlenizi yukarıda açıklandığı gibi bölümlere ayırmak, yaş, cinsiyet, ilgi alanları, coğrafi konum, çevrimiçi alışveriş alışkanlıkları ve kullanılan sosyal medya platformları gibi metrikleri dikkate alarak hedef kitlenizi gruplandırmanıza olanak tanır. Bu alanları kullanarak dijital olarak hangi platformlarla iletişim kuracağınıza karar verebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

İlgi Alanları Bulma

Kitlenizi gruplandırdıktan sonra göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer konu da kitlenizin ilgi alanlarıdır. Genel olarak, çevrimiçi alışveriş yapanlarla etkileşime giren web siteleri ve kişiler farklıdır. Kimisi teknolojiyle, kimisi futbolla, kimisi de seyahat etmek gibi şeylerle ilgileniyor.

Kitle analitiği ile insanların ilgi alanlarına odaklanmak, markaların iletişim stratejilerini, ürün geliştirmelerini ve hatta pazarlama dillerini değiştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca e-ticaret firmaları için hedef kitlenin beğenilerine göre içerik hazırlanması, mevcut ve potansiyel müşteriler arasında marka sadakatini artırmaktadır.

Veri Toplama ve Analiz

Veri, e-ticaret ve internet üzerinden ürün satışı yapan markalar için en önemli konulardan biridir. EC sitesine girdikten sonra, nereye tıkladıkları ve nereye taşındıkları gibi konularda veri toplamak ve araştırmak, kitleleri analiz etmeyi kolaylaştırır ve kullanıcı arayüzü araştırması yapmak hemen çıkma oranını artırabilir Etkileşimler, hedef grubunuzdaki insan yüzdesini artırırken, azalacak.Bu nedenle hedef kitle analizi yapılırken müşterilerin ve hedef grupların ulaşılabilen tüm verilerinin tutulmasına ve bu verilerin analiz edilerek çalışmaya devam edilmesine özen gösterilmelidir.

 

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum